7 dôvodov, prečo si každý cyklista zamiluje elektrobicykel
22.11.24
Aj elektrobicykel môže byť skvelou súčasťou cyklistického zážitku, ktorý kombinuje tradičné bicyklovanie s modernou technológiou.
Čítať viacNávody a rady 17.01.23 4736x prečítané
Pocit mravčenia, necitlivosti alebo bolesti na vonkajšej alebo vnútornej strane predlaktia, dlane a končekov prstov pri jazde na bicykli by ste nemali brať na ľahkú váhu. Ak sa tieto pocity ignorujú, mierne nepohodlie môže prejsť do silnej bolesti. Nedovoľte, aby vám bolesti bránili užívať si jazdu, vyskúšajte overené tipy, ktoré vám prinášame v článku.
Vášniví cyklisti vedia, že ich obľúbené bicyklovanie prináša občas aj bolesť v podobe znecitlivených rúk. A hoci sa môže zdať, že pri jazde na bicykli sú dôležitejšie nohy, v tomto článku sa budeme venovať rukám, pretože práve necitlivosť rúk je nebezpečná, lebo ovplyvňuje riadenie a brzdenie.
Bolesť ako aj brnenie a necitlivosť rúk sa môže objaviť v oblasti zápästia, predlaktia, na strane palca a najčastejšie v oblasti štvrtého a piateho prsta. Stáva sa to z nasledujúcich dôvodov:
Vo všeobecnosti je únava rúk spôsobená nadmernou záťažou rúk, to už vieme. A jednou z najčastejších príčin nepohodlia v rukách je nesprávne rozloženie telesnej hmotnosti, kedy presúvame váhu tela dopredu alebo aj dozadu.
Jedným z hlavných vinníkov zlého rozloženia hmotnosti môže byť sedlo. Ak je príliš vysoko alebo naklonené, dochádza k výraznému tlaku na ruky.
Rovnako, ak budete sedieť príliš vzadu kvôli nízko položeným riadidlám, budete zasa vyvíjať neprimeraný tlak na vaše zápästia.
Ako teda jazdiť správne? Ak sa pozrieme na polohu ramien zboku, potrebujeme dosiahnuť uhol 90° medzi pažou a trupom. Trup by mal byť naklonený dopredu pod uhlom 45-50 stupňov. Ramená uvoľnené a lakte by mali byť mierne pokrčené. Ohnuté lakte budú pôsobiť ako tlmiče nárazov.
Ulnárny nerv vstupuje do ruky na pravej strane zápästia, čiže práve tam, kde ruka často spočíva na riadidlách. Ak je v tomto bode tlaku príliš, tvoj malíček a prstenník znecitlivia a dlhodobý tlak môže viesť k úplnému znecitliveniu ruky.
Nesprávny úchop riadidiel - ak sú rukoväte oveľa širšie ako šírka ramien, prirodzene máme tendenciu otočiť zápästie smerom von a preniesť váhu rúk na mäsitú časť dlane. Vtedy sa objaví spomínané mravčenie a znecitlivenie v malíčku a prstenníku. Bolesť pocítime aj vtedy, ak musíme natiahnuť ruky dopredu, aby sme zabrzdili alebo preradili rýchlosť.
Riešením môže byť nielen zmena polohy rúk, ale aj niektoré typy cyklistických rukavíc, ktoré majú na tento problém zabudovanú výplň.
Stredový nerv vstupuje do ruky v zápästí medzi lakťovým nervom a základňou palca cez karpálny tunel. Príliš veľký tlak v tejto oblasti a budete cítiť, že vám znecitlivie ukazovák a prostredník.
U cyklistov je syndróm karpálneho tunela väčšinou spôsobený prílišným natiahnutím zápästia (prehnutím dozadu). Vaše príznaky budú znecitlivenie palca a prvých dvoch prstov, potom polovice štvrtého prsta. Na cestnom bicykli je to zriedkavé. Na horskom bicykli sa uistite, že máte brzdy a radenie v polohe, aby vaše zápästie zostalo v rovine (s čo najmenším ohnutím). Akákoľvek hyperextenzia zápästia vyvíja dodatočný tlak na nervy vstupujúce do vašich rúk.
Menej častá je necitlivosť rúk v zápästí, ktorá je dôsledkom stlačeného stredného nervu v karpálnom tuneli. Tento problém poznajú skôr klaviristi a tiež ľudia, ktorí trávia veľa času za počítačom, ale stretávajú sa s ním aj cyklisti.
Tlak v plášťoch – nerovné cesty kamenistý štrk môžu vaše zápästia zaťažiť nárazmi. Treba sa vyhnúť príliš vysokému tlaku v kolesách. Lepšie odpruženie pocítite aj pri používaní bezdušových kolies.
Mäkké ergonomické rukoväte - pre dlaň fungujú ako dodatočná vrstva tukového tkaniva, ktorá tlmí nárazy a chráni pred nadmerným tlakom.
V tomto článku sme Vám nechceli dať hodinu biológie, spomenuli sme skutočne len základné informácie z anatómie ruky. Čo však odporúčame, je pri najbližšej jazde, aby ste sa sústredili na začiatok bolestí rúk.
Povaha bolesti totiž veľa napovie - ak sa bolesť zápästia a rúk prejaví veľmi rýchlo, bude potrebné urobiť zmeny v nastavení bicykla, ako je napríklad úprava polohy sedla. Ak zápästie začne bolieť až po cca hodine jazdy, bude to zrejme spôsobené nesprávnou polohou rúk.
Cyklisti, rovnako ako mnohí iní športovci, akceptujú bolesť svalov a únavu počas cvičenia, ak ide o náročný tréning. Ale nestojí za to prehliadať akútnu bolesť, môže to byť indikátor toho, že niečo nie je v poriadku a vtedy je už na mieste navštíviť odborníka.
Príjemnú jazdu Vám praje Katka.
22.11.24
Aj elektrobicykel môže byť skvelou súčasťou cyklistického zážitku, ktorý kombinuje tradičné bicyklovanie s modernou technológiou.
Čítať viac07.10.24
Jazdenie na bicykli mimo hlavnej sezóny môže byť prekvapivo osviežujúce a dobrodružné. Jesenné mesiace však prinášajú svoje špecifiká - chladné počasie, častejšie zrážky, kratšie dni. Ak si chceš zachovať komfort a bezpečnosť aj počas týchto dní, je potrebné správne sa pripraviť. V tomto článku sa zameriame na to, ako by mal cyklista vybaviť seba aj svoj bicykel na mimosezónne jazdenie.
Čítať viac06.08.24
Bicykel svojich snov už parkuješ doma v garáži. Na garančnú prehliadku sa chystáš do servisu, čo však potom, keď sa ti na biku napr. pokazí brzda alebo budeš mať defekt? Necháš opravu na odborníkov v servise alebo sa do toho pustíš sám? Poďme sa pozrieť, aké náradie by si v tom prípade mal mať doma vo výbave.
Čítať viacNaša práca = naše hobby
Radi Vás o tom presvedčíme. Prinášame profesionálne a odborné poradenstvo.
Na telefóne, na predajni, na chate.
Dbáme na kvalitu produktov
Predávame len to, za čo sa môžeme 100% zaručiť. Vyberáme pre Vás len osvedčené značky.
Široký výber bicyklov
Viac ako 1500 bicyklov a elektrobicyklov skladom ihneď k odberu, v predajni aj na našom e-shope.